Neformálne vzdelávanie a rozvoj

Bolesť a jej potláčanie v športe

< Podcast >
Pamätáte si na Dr. Housa? Čo bola tá zázračná látka, ktorú si dával od bolesti? Čo sa deje v našom tele, keď cítime bolesť? Ako môžeme bolesť potlačiť? Pomáha teplo alebo chlad? A čo taká fantómová bolesť? Povieme si, ako môžeme bolesť zmierniť, na čo si dať pozor a prečo sú narkotiká v športe zakázané.

Prehra môže dať deťom viac ako víťazstvo

< Podcast >
Šport je škola hodnôt – hovorí Michala Bednáriková, prezidentka Asociácie športovej psychológie. Prirovnáva ho k životu na nečisto, kde si dieťa môže natrénovať veľa zručností, ktoré bude využívať neskôr v živote. V rozhovore vysvetľuje aj to, prečo by sa deti do 13 rokov nemali špecializovať len na jeden šport, koľko tréningov je tak akurát, aké následky na fyzické aj psychické zdravie môže mať pretrénovanosť, prečo veľa detí v puberte končí so športom, ako tomu predísť, ako naučiť deti zvládať prehry a prečo vulgarizmy na detské športoviská za žiadnych okolností nepatria.

Prečo športovci neštudujú?

< Podcast >
Prečo je medzi profesionálnymi športovcami tak málo študentov? Môžu za to športovci alebo za to môžu vysoké školy? Je to chybou systému? A môžemu ju napraviť? O tomto bola reč v relácii FORUM Bez frází, ktoré sa spojilo so stanicou Radiožurnál Sport. Na otázky moderátora Martina Minhy a na postrehy zakladateľa Bez frází Františka Suchana reagovali futbalista a študent Lukáš Provod, riaditeĺka Victoria VSC Lenka Kovářová a dekan FTK UP Michal Šafář.

Antidoping Podcast – Krvný doping

< Podcast >
Viagra a športovci? To naozaj? Kde všade môže zlepšiť výkon? Čo je to ten zázračný trimetazidín, ktorý mala vo vzorke iba 15 ročná ruská krasokorčuliarka Kamila Valijevová? Ako funguje krvný doping? Budeme sa rozprávať o EPO, krvných transfúziách, ale aj o génovom dopingu. Pomáha tréning vo vysokej nadmorskej výške? A čo taký tréning alebo spánok v hypoxických stanoch? Na záver povieme aj niečo o železe a ako súvisí s našom dnešnou témou.

Ako napísať fakt dobrý životopis a koľko to trvá?

< Podcast >
Čo má napísať uchádzač, aby zaujal firmu vďaka jedinému „papieru“? Koľko trvá napísanie fakt dobrého životopisu? Ako má uchádzač pri reakcii na pracovnú ponuku napísať sprievodný text a motivačný list? V podcaste Profesia v praxi na tieto otázky odpovedá špecialistka Katarína Vanková.
Olympic gold medal

Olympijský podcast: Diéta? Oveľa dôležitejší je vhodný výber potravín, vraví športový fyziológ Viktor Bielik

< Podcast >
Na tému jedla, zdravej, ale aj nezdravej výživy, ktorá je bežnou súčasťou našich každodenných dní. Hosťom Olympijského podcastu bol športový fyziológ Viktor Bielik.

Tomáš Medveď v podcaste Polčas na telku: Život po živote (profesionálneho športovca)

< Podcast >
Ak chcete dať svoje dieťa na dráhu profesionálneho športovca – táto epizóda vám možno otvorí obzory a zistíte, čo s ním bude, až so športom skončí. Tomáš Medveď je člen Klubu kanonierov. Dal 116 gólov v lige, hral za Slovan, Inter, Petržalku aj v Číne. Čo však robí profesionálny futbalista teraz? Skončila jeho kariéra a skončil mu aj pracovný život?
Woman sleeping

Spánkový vedec Eichler o epidémii úbytku spánku: Sme majstri v potláčaní, ideme proti svojmu telu

< Podcast >
Výskumy ukazujú, že až dve tretiny dospelých v rozvinutých krajinách nedodržiavajú odporúčaných osem hodín spánku. Dozviete sa napríklad to, že ak spíte menej ako šesť či sedem hodín denne, narúšate si imunitný systém a dvojnásobne zvyšujete riziko rakoviny. Že nedostatok spánku zhoršuje pamäť, spôsobuje priberanie, ale aj to, že sa počas dňa necháme viac unášať emóciami.