Neformálne vzdelávanie a rozvoj

Forum Bez frází Barbory Černoškové – 3. diel – Finančná gramotnosť

< Podcast >
Hosťami moderátorky Barbory Černoškovej boli bývalý profesionálny hokejista Jakuba Koreis a skeletonistka Anna Fernstädt. Pohľad odborníka pridal privátny bankér, Tomáš Končický, ktorého klientmi boli a sú mnohí profesionálni športovci. V diskusii sa nevyhýbajú nepríjemným otázkam, napríklad bývalý hokejista Jakub Koreis opisuje na čo míňal peniaze po tom, čo bol draftovaný no NHL a vyslúžil si tak zmluvu na milión dolárov, skeletonistka Anna Fernstädt hovorí o príjmoch športovca v „malom“ športe, dozviete sa tiež čo odporúča a naopak, čo neodporúča privátny bankér svojim klientom športovcom?

Poctivosťou až na trón – Ľubomír Ďuriš v podcaste Vykroč

< Podcast >
ĽUBOMÍR ĎURIŠ – kapitán reprezentácie a strojca senzačného titulu Považskej Bystrice v extralige. Ako sa neplánovane dostal k hádzanej? Ktoré vlastnosti mu pomohli dostať sa tam, kde je? Prežil v Hlohovci najkrajšie roky kariéry? Spoznávajú ho fanúšikovia v Maďarsku? Prečo neprestúpil z Maďarska do Prešova? Prečo považuje trénera Straku za hlavný dôvod úspechu na Považí? Prečo sa rozplakal pred koncom finále? V čom ho posunul tréner Lipták? Aký je pre neho najkrajší reprezentačný zážitok? Čo bolo negatívum toho, že bol kapitán reprezentácie počas domácich ME? Aké je to pracovať popri hádzanej? A mnoho ďalšieho prezradí dvojnásobný Hádzanár roka, dvojnásobný majster Slovenska a najlepší hráč slovenskej extraligy v uplynulej sezóne.

Dejepis inak – Najstatočnejšia športovkyňa našich dejín | VĚRA ČÁSLAVSKÁ

< Podcast >
Kto bola Věra Čáslavská? A prečo sa stala celosvetovou celebritou a jednou z najstatočnejších žien našich dejín,

Mozgová atletika na tému stravovacie návyky

< Podcast >
Ako trávenie súvisí s imunitným systémom? Ako cukor a umelé sladidlá ovplyvňujú naše zdravie? Ktorý druh alkoholu je škodlivý pre naše trávenie? Potraviny, ktorým sa treba (ne)vyhýbať? Hosť: doc. MUDr. Ladislav Kužela, PhD., MPH

Zvládanie stresu v športe

< Podcast >
Športová psychologička, lektorka a pedagogička na FTVŠ UK Mgr. et Mgr. Petra Pačesová, PhD v podcaste z dielna Národného športového centra hovorila napríklad o zaužívanej predstave, že vrcholoví športovci musia byť dokonalí superhrdinovia bez problémov. O čom je tento podcast? O tom , že aj tí najlepší športovci majú často rôzne druhy problémov, čelia obrovskému tlaku a stresovým situáciám, ktoré tiež niekedy nezvládajú Čo je stres a aká je jeho fyziologická podstata? Čo sa deje v našom tele keď máme prílišný stres? Prečo má stres pri športovom výkone aj pozitívny účinok a miesto snahy eliminovať ho učíme stres zvládať. Že je lepšie byť zameraný na proces ako len na výsledky. Aké dôsledky môže mať prílišný psychický tlak z krátkodobého a dlhodobého hľadiska u mladistvých športovcov. Aké chyby robia tréneri a okolie z hľadiska zvyšovania tlaku a stresu na deti a mládež. Sociálne siete, médiá a tlak na športovcov. Aké sú základné praktiky s ktorými vieme bojovať proti stresu Ako bojovať s „predštartovým“ stresom. Kto všetko by sa mal v problematike zvládania stresu, ale aj tréningu mentálnej stránky športovca vzdelávať.

Tomáš Mihalík v podcaste Národného športového centra na tému: “Návrat športovcov po zranení”

< Podcast >
Hosťom podcastu bol Mgr. Tomáš Mihalík, PhD, spoluzakladateľ a spolumajiteľ tréningovo-rehabilitačného centra Health & Performance, ktorý zodpovedal nasledujúce otázky: Aké sú najčastejšie zranenia v športe a prečo vznikajú? Návrat športovca po zranení – ako by mal vyzerať? Čo je to „return to play protocol“? Kto všetko by mal rozhodovať , kedy je športovec pripravený do plnej záťaže a prečo? Čo znamená aktívny prístup športovca k zraneniu a prečo je dôležitý? Ako môžeme zranenie využiť na zlepšenie iných faktorov športového výkonu? Aké je využitie diagnostiky pri návrate po zranení? Aká dôležitá a efektívna je prevencia! Neliečme MRI ale symptómy pacienta! Kazuistika – Tomášova spolupráca pri návrate po zranení Jána Volka Chladenie a analgetiká v procese rehabilitácie

Život po živote. Antonín Rosa a Karel Tvaroh o umení skončiť včas

< Podcast >
O zmierovaní sa s koncem kariéry profesionálneho športovca a príprave na nový život hovoria v pokračovaní Football Club podcastu dnes už bývalí futbalisti Antonín Rosa a Karel Tvaroh. Kariéra profesionálnych športovcov obvykle nepresiahne dve dekády a je kratší ako profesný život v iných odvetviach. Sú ale aj takí, ktorí si ju vedome ešte skráti. Čo ich k tomu viedlo, kto alebo čo stojí za strátou motiváie a nie je koniec s vrcholovým športom vlastne zmenou k lepšiemu? V novom podcaste magazínu Football Club o tom otvorene diskutujú Antonín Rosa, ktorý v prvej lige odohral takmer 200 zápasov a kariéru ukončil v 31 rokoch na konci roku 2017 a Karel Tvaroh (23), ktorý donedávna patril do kádru pražskej Sparty a minulý rok hral druhú ligu za jej B tým. Obaja sa na svoj odchod z futbalu vedome pripravovali, uvedomovali si, že je to tiahne inam. Prečo začne vrcholový futbalista premýšlať, že s profesionálnym športom skončí skôr, ako to jeho okolie očakáva? Aké sú následné reakcie blízkých, trénérov a spoluhráčov? A aké úskalia vlastne zdolávajú mladí futbalisti na ceste za snom, ktorý je angažmán v lige, zahraničí a v reprezentácii? Hlavné témy podcastu: 0:58 – Myšlienky na koniec kariéry. Aké sú rozhodujúce faktory pre tak zásadný krok? 5:04 – Reakcie okolia, ideálne načasovanie a realizácia „futbalového good bye“. 10:30 – Futbalové začiatky, prístup k športu a príprava na profesionálny futbal. 17:33 – Pozícia mladých hráčov a ich prechod do dospelého futbalu. 23:15 – Práca s vlastnou psychikou na začiatku i v priebehu kariéry. 26:51 – Život po živote. Ako sa športovci (ne)pripravujú na bežný život? 33:41 – Futbalisti a finančná gramotnost. 39:09 – Bývalí futbalisti a mediálny svet.

Úšák 227 Karel Tvaroh

< Podcast >
Tvaroh je odchovancem pražskej Sparty. Po maturite odišiel študovť do Angicke, prešiel stážami v Derby County FC, následne ako prvý v historii University of Derby obdržal špeciálne futbalové štipendium, ktoré mu umožnilo nastupovať za Mickleover Sports FC v 7. anglické lige. V priebehu jeseňa 2020 v Mickleoveru skončil, a vrátil sa do Sparty Praha.

Bolesť a jej potláčanie v športe

< Podcast >
Pamätáte si na Dr. Housa? Čo bola tá zázračná látka, ktorú si dával od bolesti? Čo sa deje v našom tele, keď cítime bolesť? Ako môžeme bolesť potlačiť? Pomáha teplo alebo chlad? A čo taká fantómová bolesť? Povieme si, ako môžeme bolesť zmierniť, na čo si dať pozor a prečo sú narkotiká v športe zakázané.

Prehra môže dať deťom viac ako víťazstvo

< Podcast >
Šport je škola hodnôt – hovorí Michala Bednáriková, prezidentka Asociácie športovej psychológie. Prirovnáva ho k životu na nečisto, kde si dieťa môže natrénovať veľa zručností, ktoré bude využívať neskôr v živote. V rozhovore vysvetľuje aj to, prečo by sa deti do 13 rokov nemali špecializovať len na jeden šport, koľko tréningov je tak akurát, aké následky na fyzické aj psychické zdravie môže mať pretrénovanosť, prečo veľa detí v puberte končí so športom, ako tomu predísť, ako naučiť deti zvládať prehry a prečo vulgarizmy na detské športoviská za žiadnych okolností nepatria.

Prečo športovci neštudujú?

< Podcast >
Prečo je medzi profesionálnymi športovcami tak málo študentov? Môžu za to športovci alebo za to môžu vysoké školy? Je to chybou systému? A môžemu ju napraviť? O tomto bola reč v relácii FORUM Bez frází, ktoré sa spojilo so stanicou Radiožurnál Sport. Na otázky moderátora Martina Minhy a na postrehy zakladateľa Bez frází Františka Suchana reagovali futbalista a študent Lukáš Provod, riaditeĺka Victoria VSC Lenka Kovářová a dekan FTK UP Michal Šafář.

Antidoping Podcast – Krvný doping

< Podcast >
Viagra a športovci? To naozaj? Kde všade môže zlepšiť výkon? Čo je to ten zázračný trimetazidín, ktorý mala vo vzorke iba 15 ročná ruská krasokorčuliarka Kamila Valijevová? Ako funguje krvný doping? Budeme sa rozprávať o EPO, krvných transfúziách, ale aj o génovom dopingu. Pomáha tréning vo vysokej nadmorskej výške? A čo taký tréning alebo spánok v hypoxických stanoch? Na záver povieme aj niečo o železe a ako súvisí s našom dnešnou témou.

Ako napísať fakt dobrý životopis a koľko to trvá?

< Podcast >
Čo má napísať uchádzač, aby zaujal firmu vďaka jedinému „papieru“? Koľko trvá napísanie fakt dobrého životopisu? Ako má uchádzač pri reakcii na pracovnú ponuku napísať sprievodný text a motivačný list? V podcaste Profesia v praxi na tieto otázky odpovedá špecialistka Katarína Vanková.
Olympic gold medal

Olympijský podcast: Diéta? Oveľa dôležitejší je vhodný výber potravín, vraví športový fyziológ Viktor Bielik

< Podcast >
Na tému jedla, zdravej, ale aj nezdravej výživy, ktorá je bežnou súčasťou našich každodenných dní. Hosťom Olympijského podcastu bol športový fyziológ Viktor Bielik.

Tomáš Medveď v podcaste Polčas na telku: Život po živote (profesionálneho športovca)

< Podcast >
Ak chcete dať svoje dieťa na dráhu profesionálneho športovca – táto epizóda vám možno otvorí obzory a zistíte, čo s ním bude, až so športom skončí. Tomáš Medveď je člen Klubu kanonierov. Dal 116 gólov v lige, hral za Slovan, Inter, Petržalku aj v Číne. Čo však robí profesionálny futbalista teraz? Skončila jeho kariéra a skončil mu aj pracovný život?
Woman sleeping

Spánkový vedec Eichler o epidémii úbytku spánku: Sme majstri v potláčaní, ideme proti svojmu telu

< Podcast >
Výskumy ukazujú, že až dve tretiny dospelých v rozvinutých krajinách nedodržiavajú odporúčaných osem hodín spánku. Dozviete sa napríklad to, že ak spíte menej ako šesť či sedem hodín denne, narúšate si imunitný systém a dvojnásobne zvyšujete riziko rakoviny. Že nedostatok spánku zhoršuje pamäť, spôsobuje priberanie, ale aj to, že sa počas dňa necháme viac unášať emóciami.