Mgr. Tomáš Medveď
Podpredseda LOSS pre futbal
Člen Výkonného výboru SFZ - zástupca hráčov

Od detstva som vyrastal na futbalovom trávniku a v športovom duchu, keďže obaja moji rodičia boli vrcholoví športovci a úspešní tréneri.

S futbalom som začínal v Lokomotíve Košice a neskôr som prestúpil do VSS Košice, kde som sa postupne cez všetky mládežnícke kategórie prepracoval až do A-mužstva. Vo veku 16 rokov som si pripísal prvý start v najvyššej slovenskej sútaži. V mládežníckych kategóriách som reprezentoval Československo a Slovensko vo všetkých mládežníckych kategóriách až po kategóriu U-21. Ako hráč som pôsobil v ôsmich prvoligových kluboch na Slovensku, v Českej republike, Nemecku a Maďarsku. Ako prvý Slovák som okúsil zahraničný angažmán v ďalekej Číne.

Počas kariéry sa mi podarilo vyhrať Slovenský pohár a získať titul majstra Slovenska. V sezóne 2004/2005 som sa stal najlepším ligovým strelcom v Maďarsku. V najvyšších súťažiach som celkovo nastrieľal 103 ligových gólov a stal som sa členom Klubu ligových kanonierov.

Po skončení aktívnej hráčskej kariéry som mal možnosť pôsobiť vo futbale ako tréner A-mužstva Artmédie Petržalka v najvyššej súťaži. V rámci pôsobenia v tomto klube tohto klubu som trénoval aj B-mužstvo v druhej a tretej lige. Z pozície trénera som viedol aj dva ďalšie treťoligové kluby – Domino Bratislava a FK Rača. Podieľal som sa na znovuzrodení futbalovej Petržalky ako hráč a tréner. V rámci mládeže som v tomto klube vykonával funkciu šéftrénera mládeže a hlavného trénera družstva U-19.

Mimo futbalovej sféry som podnikal v autosegmente, vlastnil som predajňu aj autoservis. Neskôr som sa opäť vrátil k futbalu, tentokrát však z úplne inej strany. Začal som oživovať zašlú slávu Klubu ligových kanonierov (KLK), ktorý vediem z pozície riaditeľa do dnešného dňa. V rámci činnosti KLK sme usporiadali množstvo podujatí, na ktorých sa širšia športová verejnosť mohla prostredníctvom besied a exhibícií osobne pozrieť na bývalé a súčasné hviezdy slovenského futbalu. Úspešne sa nám podarilo zorganizovať dve konferencie na tému “Život po živote” a “Myslieť na budúcnosť sa oplatí.” Podieľal som sa na vzniku pilotného projektu vzdelávania hráčov prostredníctvom seminárov finančnej gramotnosti pre futbalistov v prvoligovom klube Spartak Trnava.

V posledných rokoch sa intenzívne zaujímam o problematiku kvality života športovcov po skončení kariéry. Ako človek, ktorý si v súkromí prešiel po skončení kariéry ťažkou cestou, by som chcel poukazovať na všetky úskalia náročného prechodu športovca do reálneho života po skončení kariéry. Považujem za potrebné apelovať na hráčov, čoho sa majú vyvarovať po skončení kariéry a pripomínať im, aké dôležité je venovať sa príprave na ich život po kariére. Z nedávnej minulosti poznáme množstvo prípadov bývalých vynikajúcich futbalistov a mojich kamarátov, ktorí tento prechod nezvládli. Aktívne sa preto podieľam na osvetovej činnosti pre aktívnych hráčov.

Keďže som dlhodobo hľadal možnosti, ako sa účinnejšie realizovať v pomoci hráčom, v októbri minulého roka som stal podpredsedom Ligy na ochranu slovenských športovcov. Ako predstaviteľ tohto občianskeho združenia sa vynasnažím poskytnúť hráčom komplexné právne a ekonomické zabezpečenie, zdravotnú a psychologickú pomoc a ďalšie spektrum benefitov, ktoré im pomôžu v rôznych životných situáciách.

Celý svoj doterajší život som zasvätil futbalu. Aj viac ako 10 rokov po skončení aktívnej hráčskej kariéry sa stále cítim byť hráčom. Ako člen Výkonného výboru SFZ by som sa rád stál akýmsi hlasom všetkých futbalistov na Slovensku, bez ohľadu na ich profesionálny, či amatérsky štatút. Považujem za potrebné, aby mali hráči dôstojného zástupcu v jednom z najvyšších orgánov v rámci SFZ. Domnievam sa, že mám potenciál zastupovať hráčov vo Výkonnom výbore SFZ, kde budem vedieť priniesť skúsenosti nadobudnuté počas svojej hráčskej kariéry, ako aj po nej, snažiť sa naďalej prinášať možnosti zlepšenia podmienok pre hráčov.

Ako člen Výkonného výboru SFZ by som sa chcel pokúsiť formou mediácie nastoliť konsenzus pri sporoch, ktoré nastali, trvajú a môžu naďalej eskalovať, čo môže negatívne ovplyvniť atmosféru a fungovanie v slovenskom futbale.

S úctou,
Tomáš Medveď