Stanovisko k pozápasovému incidentu v Košiciach. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Predstavitelia LOSS cítia potrebu a povinnosť vyjadriť sa k incidentu, ktorý sa odohral po zápase II. futbalovej ligy medzi mužstvami FC Košice a FC Petržalka. Viacerí hráči FC Košice sú členmi LOSS, preto považujeme za nevyhnutné poukázať na túto, pre všetkých zúčastnených veľmi nepríjemnú pozápasovú udalosť . Hrozbu násilím považujeme za absolútne neakceptovateľnú súčasť hodnotenia výkonu hráčov zo strany fanúšikov.

Čo sa stalo?

Z fotografií a videí vyhotovených počas tohto incidentu sú zjavné tieto skutočnosti:

  1. Fanúšikovia FC Košice sa po skončení zápasu dostali na tribúny do tesnej blízkosti hráčov.
  2. Niektorí fanúšikovia sa dostali aj na ihrisko k samotným hráčom.
  3. Usporiadateľská služba nemala situáciu pod kontrolou.
  4. Hráči boli fanúšikmi prinútení vyzliecť si dresy a odovzdať ich fanúšikom.

Túto udalosť nemožno brať na ľahkú váhu. V kontexte niektorých článkov sa zdá, že je tento incident bulvarizovaný a opisovaný len ako “vyzlečenie hráčov z dresov” a obsahovo sa do popredia tlačí len v rozsahu jeho zaujímavosti pre potencionálnych čitateľov.

Domnievame sa, že prítomnosť fanúšikov na štadióne, hoci aj po ukončení zápasu, neznamená aj ukončenie športového podujatia. To zaiste bude predmetom skúmania Disciplinárnej komisie Slovenského futbalového zväzu (SFZ), ba možno aj iných štátnych orgánov.

Liga na ochranu slovenských športovcov (LOSS) vyzýva príslušné orgány SFZ, Asociáciu klubov druhej futbalovej ligy a v neposlednom rade aj vedenie FC Košice, aby v rámci svojich kompetencií vyvodili zodpovednosť voči osobám, ktoré si nesplnili svoje povinnosti vyplývajúce zo Zákona o organizovaní verejných športových podujatí a ostatných predpisov vzťahujúcich sa k usporiadaniu športového podujatia.

FC Košice a ich fanúšikovia

FC Košice je futbalový klub, ktorý ako nástupca VSS Košice, 1. FC Košice, MFK Košice a FC VSS Košice prevzal štafetu týchto slávnych futbalových značiek a už druhu sezónu sa snaží vytvoriť hráčom – dospelým, ale najmä mládežníkom a trénerom – nadštandardné podmienky, ktoré majú na konci dňa prispieť k postupu seniorského A-mužstva do najvyššej súťaže.

Tento klub má v meste Košice a jeho blízkom okolí najväčšiu fanúšikovskú základňu spomedzi tamojších futbalových klubov. Žlto-modrých povzbudzujú ich fanúšikovia nielen doma, ale aj vonku. Domácich ženú vpred často aj spoza plota  v pandemickom období, tak ťažkom pre šport a fanúšikov. Fanúšikov si rozhodne treba vážiť. Že sa šport  robí pre ľudí, nie je len otrepané klišé slovenských športovcov po každom treťom rozhovore a zodpovedaní otázky:, „Ako sa vám hrá bez divákov?“

Pre vyššie uvedené je teda pochopiteľné, že títo fanúšikovia a futbaloví fanatici majú na hráčov isté nároky. Hovorí sa, že pravý fanúšik fandí svojmu klubu aj keď sa nedarí. Čo však nastane, ak pretečie pomyselný pohár vody a fanúšikovia sa rozhodnú vysvetliť hráčom svoje pocity a názory?

Predmetný zápas sa skončil v pomere 0:4 v neprospech domácich. Z výsledku aj laik vyčíta, že výkon Košičanov mal zrejme ďaleko k požiadavkám fanúšikov, ale aj k predstavám funkcionárov a trénerov. Samotní hráči FC Košice sú futbaloví profesionáli, ktorí v prípade, že nepodajú športový výkon na požadovanej úrovni a nedosiahnu tak želaný výsledok, musia zniesť aj kritiku. Musia zniesť komentáre na sociálnych sieťach, kritiku novinárov, trénerov a funkcionárov. V neposlednom rade aj kritiku vlastných fanúšikov.

Nebolo účelom tohto textu posudzovať krátkodobú či dlhodobú výkonnosť hráčov Košíc. Cieľom je verejne odsúdiť správanie sa fanúšikov po zápase a poukázať na nezvládnutie situácie zo strany usporiadateľskej služby.

Video, ktoré začalo kolovať sociálnymi sieťami už niekoľko hodín po zápase, musí byť veľkým mementom pre celú futbalovú obec.

 

 

Kto na videu vidí len verných fanúšikov, ktorí dohovárajú hráčom a požadujú zlepšenie výkonnosti a výsledkov, ten si zrejme neuvedomuje, čo sa v sobotu na košickom Čermeli odohralo, respektíve čo sa odohrať mohlo. Je potrebné riešiť nielen agresívne verbálne útoky na hráčov minimálne na hranici vyhrážania sa možným fyzickým útokom, ale aj nemenej významnú skutočnosť – fanúšikovia tam skrátka vzhľadom na protipandemické opatrenia nemali čo hľadať. V tomto smere neobstojí ľahkovážne porovnávanie tohto incidentu s prípadmi v zahraničí, kde hráčom ich fanúšikovia pre neuspokojivé výsledky kopali hroby, vyzliekali ich z dresov, či ich inak verbálne alebo aj fyzicky atakovali. Berme si príklad z vyspelých futbalových krajín, kde sa podobné incidenty podarilo odstrániť z futbalových štadiónov a ich možný vznik minimalizovať.

Vážme si fanúšikov a buďme k ním zhovievaví, ale nikdy nie na úkor bezpečnosti hráčov a ďalších zainteresovaných osôb.