KLUB LIGOVÝCH KANONIEROV MÁ 35 ČLENOV, ČAKÁ SA NA ĎALŠÍCH A KNIHU

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

BRATISLAVA (SFZ) – Návrat Erika Jendriška na slovenské trávniky zaregistrovali nielen priaznivci Nitry, ktorej dres bude v najvyššej domácej súťaži obliekať, ale aj štatistici v Klube ligových kanonierov, pridruženého člena SFZ. Pretože rodák z Trstenej je čakateľom na vstup do spoločnosti elitných strelcov. Nebolo by celkom pravda napísať, že horúcim, pretože v tejto chvíli mu chýba 22 gólov k trojcifernej méte, ale poznajúc Erikovo odhodlanie, nie je to nedosiahnuteľný cieľ. Je v poradí tretím čakateľom za Michalom Ďurišom (ten má na konte 86 ligových gólov v štyroch ligách a šiestich kluboch) a Róbertom Pichom (83 gólov, dve súťaže, tri kluby) so 78 gólmi (štyri súťaže, šesť klubov).

Reprezentačný útočník Michal Ďuriš (v červenom) je prvým čakateľom na členstvo v slovenskom KLK. Mal by číslo 36…
autor: TASR, zdroj: SFZ

Pripomeňme si, že pred troma rokmi sa dlhdobejšia aktivita troch nadšencov (Peter Bzdúch, Peter Divéky, Gregor Mareš) zhmotnila do uchopiteľnej formy slovenského klubu kanonierov, ktorý nadviazal na existenciu československého spolku futbalových strelcov. Aj slovenský KLK  je dnes inštitúcia s patričnou aktivitou, stanovami, pravidlami, vedením, logom, mediálnymi výstupmi. “Chceli sme, aby sa už nikdy nezabúdalo na vynikajúcich futbalistov-kanonierov, ktorí zas a znova pripomíname ich mená, ich kanoniersky odkaz, aby nové generácie hráčov a fanúšikov poznali reálne vzory, futbalistov z mäsa a kostí,” povedal Tomáš Medveď,niekdajší útočník a bombardér, dnes riaditeľ KLK.

Držme sa faktov. Klub ligových kanonierov k dnešnému dňu eviduje 35 členov, teda hráčov, ktorí dosiahli v ligových súťažiach 100 a viac gólov. A z ich životných príbehov, hráčskych kariér, odohraných zápasov, dosiahnutých gólov sa píšu krásne kapitoly slovenského futbalu. Je namieste tu uviesť, že to všetko bude zhrnuté v knihe o klube a kanonieroch, ktorá… Bude! Zainteresovaní veria, že do konca tohto roku sa dostane na verejnosť a keď to bude aktuálne, informáciu prinesie aj stránka futbalsfz.sk.

Z odovzdávania ocenení èlenom Klubu ligových kanonierov 31. marca 2015 v Žiline. Z odovzdávania ocenení èlenom Klubu ligových kanonierov 31. marca 2015 v Žiline. Na snímke ocenení kanonieri, sprava Róbert Semeník, Pavol Diòa, Peter Herda a Ján Strausz. FOTO TASR – Pavel Neubauer

ZO ZAUJÍMAVOSTÍ KLUBU KANONIEROV

Štatistik KLK Peter Divéky, ktorý  má pod palcom všetky góly a z nich plynúce čísla i súvislosti, pripravil z tej plejády všakovakých zaujímavostí niekoľko desiatok a z nich sme vybrali aspoň niektoré.

Prvým slovenským stovkárom sa stal Jozef Luknár, dvoma rýchlymi gólmi v 4. a 8. minúte spustil kanonádu ŠK Bratislava proti Šimonovanom (14:0). Stalo sa tak 2. apríla 1944 

V 26 prípadoch padol jubilejný stý gól v zápase, v ktorom sa čerstvý kanonier tešil z víťazstva, štyrikrát sa v zápase zrodila remíza a päťkrát odchádzal z ihriska zdolaný (Levický, Masný, Németh, Mintál a Oravec). Najtrpkejšie chutil stý gól Jozefovi Levickému, ktorý sa stal stovkárom pri vysokej prehre bratislavského Interu v Banskej Bystrici (1:5).

Najviac gólov v zápase, v ktorom vstúpil do elitnej spoločnosti strelcov, dosiahol Stanislav Griga – zo šiestich Sparty do brány Dunajskej Stredy dal štyri. 

Najčastejšie – trikrát – padli jubilejné sté góly do brány Interu Bratislava a Tatrana Prešov. Pričom proti Interu zaznamenali svoj stý ligový gól dvaja hráči, ktorí väčšinu svojich gólov strelili práve v žlto-čiernom drese: Adolf Scherer a Ľubomír Luhový. Dvakrát inkasoval gól číslo 100 brankár Prešova Alois Večerka – od Božina Laskova (ČH Bratislava) a Emila Pažického (Iskra Žilina).

„Dvojnásobným” stovkárom je Róbert Semeník – najskôr dosiahol stogólovú hranicu v súčte lôpt v súperových bránach vo všetkých ligových súťažiach, v ktorých pôsobil, a potom sa stal prvým hráčom, ktorý dal sto gólov v samostatnej slovenskej lige od roku 1993.

Filip Hološko sa stal prvým kanonierom, ktorý dosiahol stogólovú métu bez jediného zásahu v slovenskej lige. Potom však pridal deväť gólov aj v drese Slovana Bratislava.

Zatiaľ posledným stovkárom je Marek Hamšík, autor 100 gólov v talianskej Serii A a štyroch v čínskej najvyššej súťaži. Jubilejný dosiahol 6. mája 2018 v drese Neapola do brány Turína (2:2).

Autor: Peter Šurin

Zdroj: SFZ