Členovia LOSS diskutovali s mladými futbalistami o duálnej kariére športovca v akadémiách FC Košice MFK Zemplín Michalovce.

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

 Vo štvrtok 19. mája absolvovali predseda LOSS Róbert Jano a podpredseda LOSS pre vzdelávanie Mojmír Trebuňák ďalšiu zo série prednášok v rámci projektu vzdelávania „Podpora duálnej kariéry v slovenskom futbale“, ktorú LOSS realizuje v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom (SFZ) pre kluby s licenciou Futbalovej akadémie a Útvaru talentovanej mládeže. 

Mladí futbalisti si najprv pozreli dokumentárny film o Martinovi Murckovi, po ktorom nasledovala prednáška predsedu LOSS Róberta Jana a športového psychológa Mojmíra Trebuňáka o dôvodoch, prečo je dôležité myslieť na budúcnosť po skončení športovej kariéry už v jej priebehu. „Veľkou pridanou hodnotou vydareného podujatia bola následná diskusia. Ďakujem Ľubomírovi Korijkovovi a Pavlovi Jurčovi za ich účasť v diskusii, za ich myšlienky, skúsenosti a posolstvo, ktoré chlapcom z futbalovej akadémie FC Košice podali tou najlepšou možnou formou. Obaja sú skvelí športovci a výborní ľudia, každý z nich má iný futbalový a životný príbeh, no každý je pozitívnym príkladom pre mladých športovcov. Akcia bola dlhšia o polhodinu v porovnaní s pôvodným časovým plánom, svedčí to o tom, že mladých košických futbalistov program bavil, nepochybne sa tak stalo aj vďaka zaujímavým hosťom,“ povedal o vydarenej akcii predseda LOSS Róbert Jano.

Jedným z hostí bol aj člen LOSS Ľubomír Korijkov, bývalý ligový futbalista, ktorý sa v súčasnosti popri športe venuje aj práci realitného makléra. „Som veľmi vďačný za pozvanie od Ligy na ochranu slovenských športovcov na diskusiu s mladými futbalistami na tému duálneho vzdelávania. Je to výborný koncept ako priblížiť mladým ľuďom v tínedžerskom veku myšlienku a potrebu duálneho vzdelávania popri športe. Prednášajúci im prostredníctvom štatistík, faktov a príbehov bývalých vrcholových športovcov priblížili potrebu vzdelávania a budovania pracovnej kariéry už v mladom veku. Som presvedčený, že pútavo a dobre podané informácie zo strany Róberta Jana a Mojmíra Trebuňáka prinútili mladých chlapcov popremýšľať o tejto téme, zároveň ich aj podnietili k potrebe vzdelávania sa a riešenia svojej budúcnosti už teraz počas aktívnej športovej kariéry. Držím LOSS prsty pri tomto projekte, ktorý je obrovskou pridanou hodnotou pre komunitu športovcov na Slovensku. Zároveň ďakujem LOSS, že som svojím príbehom a životnou skúsenosťou mohol na vydarenom podujatí prispieť k rozvoju mladých športovcov.“

Druhým z hostí bol ďalší bývalý dlhoročný ligový futbalista Pavol Jurčo. „Je veľmi dobré, že niekto uchopil túto tému a že sa na Slovensku začala robiť takáto osveta pre mladých športovcov. Všetci sme boli mladí, všetci sme chceli dosahovať top výsledky a byť top futbalistami, no my už z vlastnej skúsenosti vieme, že väčšie percento je tých, ktorým sa to nepodarí, no zároveň je pre nich životne dôležité, aby sa niekde uplatnili. Mladým futbalistom som v diskusii povedal, že keď na tréningu drilujú rôzne herné činnosti, pripravujú sa tak na to, aby zvládli a aby ich neprekvapili náročné situácie v samotnom zápase. K tomu istému je potrebné nabádať ich aj v živote, aby boli pripravení uchytiť sa v práci a žiť plnohodnotný život aj po skončení športovej kariéry. Kiežby by bolo stále viac a viac športovcov, ktorí dosiahnu svoj sen a sú šťastní. Na druhej strane, netreba byť sklamaný, ak sa to nepodarí, vtedy si treba nájsť uplatnenie v civilnom živote. Pre mňa samého to bolo tiež ťažké, ale je potrebné s tým pracovať a byť na túto možnosť pripravený. Celá akcia bola veľmi pekná a výborne pripravená, teším sa na ďalšie takéto stretnutia.“

Odbornú stránku prezentácie zastrešili Róbert Jano a Mojmír Trebuňák, podpredseda LOSS pre vzdelávanie a športový psychológ, ktorý na margo vydarenej akcie povedal: „Sme radi, že sme s projektom o duálnej kariére a príbehom Maťa Murcka mohli prísť aj do Košíc a predstaviť ho členom akadémie FC Košice. V diskusnej časti celej akcie sa nám vďaka hosťom i samotným účastníkom podarilo ísť do hĺbky, o čom svedčí aj to, že sme ostali nad rámec času a diskutovali sme na témy súvisiace s duálnou kariérou a životom športovca po skončení jeho športovej kariéry. Znova sa nám potvrdilo, že je v tomto smere potrebné robiť osvetu u mladých športovcov a realizačných tímov, aby si uvedomili všetky výhody, ktoré so sebou duálna kariéra prináša a aké má dopady na ich výkonnosť na ihrisku.“

O týždeň neskôr sa Róbert Jano, Mojmír Trebuňák a Tomáš  presunuli do Michaloviec na ďalšiu zo série prednášok v rámci projektu. Celé podujatie svojou účasťou a diskusiou s mladými hráčmi obohatil 29-ročný futbalista a michalovský rodák Oliver Podhorín: “Ide o perfektnú myšlienku ukázať mladym športovcom, že je možné ist aj dvoma cestami. Duálne vzdelávanie je výborná možnosť, ako si vytvoriť aj plán B respektíve nejakú nadstavbu k tomu, čo bude nasledovať po športovej kariére. V dnešnej dobe je naozaj veľa možnosti ako to zvládnuť a ako nebyť jednostranne zameraný, pretože šport dokáže byt nevyspytateľný,“ povedal Oliver Podhorín, bývalý hráč fortunaligových tímov Michaloviec a Nitry, ktorý v súčasnosti pôsobí v poľskom klube GKS Jastrzebie.

Posledný júnový týždeň sme prednášali po Tatrami. V priestoroch Národného tréningového centra sme sa stretli s mládežníckymi hráčmi z akadémie FK Poprad.

 

 

 

 

MARTIN MURCKO FUTBALSTORY:

Martina Murcka považovali za jeden z najväčších talentov slovenského futbalu. Nastupoval za mládežnícke reprezentácie, bol na skúškach v anglických veľkokluboch Manchester United a Manchester City. Mimoriadne sľubne rozbehnutú kariéru vtedy 17-ročného hráča zastavila 26. decembra 2017 vážna autonehoda. Martin Murcko utrpel fatálne zranenia hlavy s 30 úlomkami lebky v mozgu.

Napokon však víťazne zvládol najťažší zápas – zápas o život – ba znova hrá aj futbal napriek odporúčaniu lekárov, aby sa už na zelené trávniky nevracal. Na jeho prípade a dokumente o ňom chceme mladým športovcom ukázať, aby si počas športovej kariéry pripravovali aj plán B.

Životný príbeh nádejného futbalistu, ktorého kariéru ukončila vážna autonehoda, slúži ako autentická inšpirácia na osvetu medzi mladými ľuďmi. LOSS ako spoluproducent tohto filmu (jeho slávnostná premiéra sa uskutočnila vlani v septembri) ho prezentuje na stredných školách či v športových kluboch. Režisérom 41-minútového dokumentu je Michal „Romeo“ Dvořák.

„Príbeh nášho člena Martina Murcka považujem za mimoriadne silný a inšpiratívny. Keďže témy ako duálna kariéra športovcov, kariéra po kariére či duševné zdravie športovcov sa v činnosti LOSS stali dominantnými, pokúsili sme sa využiť potenciál Martinovho príbehu, ktorý môže pozitívne inšpirovať mladých športovcov. Talentovaní športovci často stavia všetko na jednu kartu, obetujú svoj život športu a neuvedomujú si, aká tenká hranica je medzi úspechom a neúspechom. Šport aj život majú spoločné nevyspytateľnosť – všetko sa môže zmeniť z minúty na minútu, či už v pozitívnom alebo negatívnom zmysle. Ďakujem Martinovi, že bol ochotný preniesť svoj život do dokumentárneho filmu prostredníctvom ktorého bude možné interaktívnou formou upriamiť pozornosť mladých ľudí na vyššie uvedené témy,“ povedal tesne po premiére filmu Róbert Jano, predseda občianskeho združenia Liga na ochranu slovenských športovcov (LOSS).

Trailer k filmu „MARTIN MURCKO – FUTBALSTORY“: https://youtu.be/RQwty_aMRA8

V prípade záujmu o prezentáciu dokumentárneho film „MARTIN MURCKO – FUTBALSTORY“ spojeného s prednáškou nás kedykoľvek kontaktujte:

👉 e-mailom (loss@loss.sk), 👉 telefonicky (0918 900 128).