Dokumentárny film  „MARTIN MURCKO – FUTBALSTORY

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

 Životný príbeh nádejného futbalistu, ktorého kariéru ukončila vážna autonehoda, poslúži ako autentická inšpirácia na osvetu medzi mladými športovcami.

 

Martina Murcka považovali za jeden z najväčších talentov slovenského futbalu. Nastupoval za mládežnícke reprezentácie, bol na skúškach v anglických veľkokluboch Manchester United a Manchester City. Mimoriadne sľubne rozbehnutú kariéru vtedy 17-ročného hráča zastavila 26. decembra 2017 vážna autonehoda. Martin utrpel fatálne zranenia hlavy s 30 úlomkami lebky v mozgu. Jeho rodičia deň po osudnej autonehode s plačom museli odmietnuť ponuku agenta Juraja Vengloša na pôsobenie v nemeckom Norimbergu, lekári vtedy dávali Martinovi minimálnu šancu na prežitie…

Martin Murcko napokon víťazne zvládol najťažší zápas – zápas o život, ba znova hrá aj futbal napriek odporúčaniu lekárov, aby sa už na zelené trávniky nevracal. Na konci septembra sa uskutoční slávnostná premiéra dokumentárneho filmu „MARTIN MURCKO– FUTBALSTORY“, ktorý dynamicky a za pomoci súčasných filmárskych postupov atraktívne prezentuje jeho životný príbeh. Film je primárne určený mladšiemu divákovi a prostredníctvom silných emócií v ňom zanechá nezmazateľnú stopu, odkaz osobnej zodpovednosti za svoj život a podporí vôľu prekonávať vlastné ťažkosti. Režisérom 41-minútového dokumentárneho filmu je Michal „Romeo“ Dvořák.

 

 

 

„Ja by som si nevedel predstaviť nehrať futbal. Začal som, aj keď som nemal. Odpútať sa od niečoho, čo milujete, je veľmi náročné. Hrávam v Modre, okrem toho tam trénujem mládež a robím správcu štadióna. Snažím sa pozbierať sa v každom smere,“ vraví odchovanec bardejovského futbalu a člen LOSS Martin Murcko, ktorý 19. septembra oslávi 21 rokov.

 

 

Vzhľadom na to, že v súčasnosti žije a pracuje v Modre, prvá premiéra filmu sa uskutoční v utorok 28. septembra o 19. hodine v tamojšom kine Mier. Keďže za projektom tohto dokumentárneho filmu producentsky stojí spolu s filmovou spoločnosťou ROMEOFILMS aj v Košiciach sídliace občianske združenie Liga na ochranu slovenských športovcov (LOSS), dejiskom druhej premiéry budú v metropole východu vo štvrtok 30. septembra o 19. hodine Kasárne/Kulturpark.

Príbeh Martina Murcka je fascinujúcou autentickou inšpiráciou pre mladých športovcov aj nešportovcov a ukazuje nezlomnú vôľu a vytrvalosť žiť, hrať futbal a vrátiť sa do spoločnosti. Futbal pre neho nie je cieľ, ale cesta. LOSS bude využívať film na vzdelávanie a osvetu medzi dospievajúcimi mladými ľuďmi v stredoškolskom veku, najmä športovcami, na prednášky a projekcie pre mládežnícke športové kluby či stredné športové školy. Ich zámerom je motivovať mladých ľudí, nielen športovcov, k prekonávaniu životných prekážok a hendikepov.

„Príbeh nášho člena Martina Murcka považujem za mimoriadne silný a inšpiratívny. Keďže témy ako duálna kariéra športovcov, kariéra po kariére či duševné zdravie športovcov sa v činnosti LOSS stali dominantnými, pokúsili sme sa využiť potenciál Martinovho príbehu, ktorý môže pozitívne inšpirovať mladých športovcov. Talentovaní športovci často stavia všetko na jednu kartu, obetujú svoj život športu a neuvedomujú si, aká tenká hranica je medzi úspechom a neúspechom. Šport aj život majú spoločné nevyspytateľnosť – všetko sa môže zmeniť z minúty na minútu, či už v pozitívnom alebo negatívnom zmysle. Ďakujem Martinovi, že bol ochotný preniesť svoj život do dokumentárneho filmu, prostredníctvom ktorého bude možné interaktívnou formou upriamiť pozornosť mladých ľudí na vyššie uvedené témy,“ zdôrazňuje Róbert Jano, predseda občianskeho združenia Liga na ochranu slovenských športovcov (LOSS).

„Martin Murcko sa potrebuje kompletne vrátiť do života, nielen do toho futbalového. Na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave úspešne absolvoval prvý ročník. Začal si robiť trénerský kurz, trénuje mládež a vlani, tri roky po nehode, začal hrávať za piatoligový klub FC Slovan Modra. Pomáha dokonca pri správe štadióna. Dnes vieme, že je absolútne schopný normálne fungovať v živote, čo je po jeho nehode oveľa dôležitejšie ako futbal samotný. Takýto pokrok, aký spravil Martin, nezvládne veľa športovcov ani na konci ich úspešnej vrcholovej kariéry. Sme na neho úprimne hrdí,“ tvrdí Norbert Sališ, člen LOSS a zároveň aj Murckov spoluhráč z Modry, ktorý Martinovi podal pomocnú ruku v čase, keď naňho takmer všetci zabudli.

Vo filme účinkujú okrem Martina Murcka a jeho mamy Márie aj prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel, členovia LOSS Zuzana Žirková, Albert Rusnák mladší, Róbert Jano, Tomáš Medveď, Norbert Sališ, Mojmír Trebuňák, bývalí ligový futbalista Martin Mikulič, Alena Gombošová, ktorá bola Murckovou učiteľkou na bardejovskom gymnáziu, aj raper Kali, keďže k Martinovej autonehode došlo pri návrate partie mladých ľudí práve z jeho koncertu. Kalimu nie je ľahostajný osud jeho fanúšika: „Prvých päť minút som si to akoby dával za zlé, že sa to stalo, keď sa vracali domov z môjho koncertu. Viem, že za to nemôžem, ale je mi to ľúto.“ 

 

PRODUCENTI A VÝROBCOVIA FILMU

Liga na ochranu slovenských športovcov (LOSS) je občianske združenie združujúce aktívnych a bývalých profesionálnych a amatérskych športovcov. Cieľom združenia je efektívna pomoc, podpora a vzdelávanie svojich členov vo všetkých oblastiach, ktoré sa týkajú športu a sú základnými športovými inštitúciami prehliadané. LOSS cieli najmä na mladšie športovkyne a športovcov, nabáda ich k myšlienke duálnej kariéry v športe, poskytuje právne poradenstvo, poradenstvo v oblasti daňových a odvodových povinností, v oblasti finančnej gramotnosti, zdravotnej starostlivosti. V spolupráci s projektom The Journey poskytuje psychologickú pomoc a poradenstvo.

Slovenská produkčná filmová spoločnosť ROMEOFILMS vznikla v roku 2013 a nadväzuje na činnosť pôvodnej českej pobočky založenej v roku 2008. Jej hlavnou činnosťou je výroba dlhometrážnych dokumentárnych a hraných filmov. Ústrednou postavou spoločnosti je režisér a filmový producent Michal „Romeo“ Dvořák, ktorý okrem iného viedol päť rokov českú hudobnú televíznu hitparádu T-music a natočil mnoho hip-hopových videoklipov. Tematicky sa väčšina prác zaoberá hudbou a hudobnými témami pre mladých. K najznámejším filmom patrí film „RYTMUS sídliskový sen“ (koprodukcia), „Dokázať nemožné“ – film o albume skupiny Kontrafakt a film „Kids on the Click“ o turné skupiny Indy a Wich.

Kontakt pre médiá: loss@loss.sk

Premiéra v Modre: salis@loss.sk, +421 918 128 003

Premiéra v Košiciach: jano@loss.sk, +421 918 900 128