LOSS v spolupráci so SFZ rozbehla vzdelávací projekt na podporu duálnej kariéry v slovenskom futbale

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Viacerí členovia predstavenstva Ligy na ochranu slovenských športovcov (LOSS) sa  v uplynulých týždňoch vydali na cestu po celom Slovensku v rámci projektu vzdelávania „Podpora duálnej kariéry v slovenskom futbale“, ktorý realizujeme v spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom (SFZ) pre kluby s licenciou Futbalovej akadémie a Útvaru talentovanej mládeže. 

Začiatkom mája absolvovali Tomáš Medveď a Norbert Sališ vzdelávacie podujatia v mládežníckych tímoch dvoch treťoligistov, v Dunajskej Lužnej a Interi Bratislava. Výber Dunajskej Lužnej nebol náhodný, keďže práve v tomto klube aktuálne pôsobí Martin Murcko, o ktorom vznikol vlani dokumentárny film „MARTIN MURCKO – FUTBALSTORY“. Súčasťou každej takejto akcie je premietanie dokumentárneho filmu o Martinovi Murckovi so sprievodnou prednáškou na tému duálnej kariéry v športe a následnou diskusiou. Film slúži ako autentická inšpirácia na osvetu medzi mladými športovcami. LOSS ako spoluproducent tohto filmu ho prezentuje na stredných školách či v športových kluboch. Na prípade Martina Murcka a dokumente o ňom chceme mladým športovcom ukázať, aby si počas športovej kariéry pripravovali aj plán B.

Akadémia FC Petržalka bola prvou z akadémií SFZ, ktorú sme v rámci vzdelávacieho projektu navštívili. Lektorskej stoličky sa nezhostil nik iný ako podpredseda LOSS pre futbal a bývalý hráč, ši tréner tohto bratislavského klubu. Tomáš rovnako tak zastrešil aj prednášku v akadémii MFK Ružomberok.

V Trenčíne sa k nemu pridal podpredseda LOSS pre vzdelávanie a športový psychológ Mojmír Trebuňák. V priestoroch miestneho kina spolu odprezentovali mladým futbalistom a futbalistkám, prečo je dôležité myslieť na budúcnosť po športovej kariére.

 

 

„Veríme, že tieto aktivity budú prospešné a obohatia či už hráčov, ale aj trénerov v kluboch o ďalšie poznatky,“ vraví Martin Hasprún, technický riaditeľ Slovenského futbalového zväzu

Liga na ochranu slovenských športovcov je vďačná, že vďaka spolupráci so Slovenským futbalovým zväzom sa nám darí napĺňať distribučný zámer celého projektu a film sa dostáva k mladým ľuďom.

MARTIN MURCKO FUTBALSTORY:

Martina Murcka považovali za jeden z najväčších talentov slovenského futbalu. Nastupoval za mládežnícke reprezentácie, bol na skúškach v anglických veľkokluboch Manchester United a Manchester City. Mimoriadne sľubne rozbehnutú kariéru vtedy 17-ročného hráča zastavila 26. decembra 2017 vážna autonehoda. Martin Murcko utrpel fatálne zranenia hlavy s 30 úlomkami lebky v mozgu.

Napokon však víťazne zvládol najťažší zápas – zápas o život – ba znova hrá aj futbal napriek odporúčaniu lekárov, aby sa už na zelené trávniky nevracal. Na jeho prípade a dokumente o ňom chceme mladým športovcom ukázať, aby si počas športovej kariéry pripravovali aj plán B.

Životný príbeh nádejného futbalistu, ktorého kariéru ukončila vážna autonehoda, slúži ako autentická inšpirácia na osvetu medzi mladými ľuďmi. LOSS ako spoluproducent tohto filmu (jeho slávnostná premiéra sa uskutočnila vlani v septembri) ho prezentuje na stredných školách či v športových kluboch. Režisérom 41-minútového dokumentu je Michal „Romeo“ Dvořák.

„Príbeh nášho člena Martina Murcka považujem za mimoriadne silný a inšpiratívny. Keďže témy ako duálna kariéra športovcov, kariéra po kariére či duševné zdravie športovcov sa v činnosti LOSS stali dominantnými, pokúsili sme sa využiť potenciál Martinovho príbehu, ktorý môže pozitívne inšpirovať mladých športovcov. Talentovaní športovci často stavia všetko na jednu kartu, obetujú svoj život športu a neuvedomujú si, aká tenká hranica je medzi úspechom a neúspechom. Šport aj život majú spoločné nevyspytateľnosť – všetko sa môže zmeniť z minúty na minútu, či už v pozitívnom alebo negatívnom zmysle. Ďakujem Martinovi, že bol ochotný preniesť svoj život do dokumentárneho filmu prostredníctvom ktorého bude možné interaktívnou formou upriamiť pozornosť mladých ľudí na vyššie uvedené témy,“ povedal tesne po premiére filmu Róbert Jano, predseda občianskeho združenia Liga na ochranu slovenských športovcov (LOSS).

 

Trailer k filmu „MARTIN MURCKO – FUTBALSTORY“: https://youtu.be/RQwty_aMRA8

V prípade záujmu o prezentáciu dokumentárneho film „MARTIN MURCKO – FUTBALSTORY“ spojeného s prednáškou nás kedykoľvek kontaktujte:

👉 e-mailom (loss@loss.sk), 👉 telefonicky (0918 900 128).