Ministerstvo cestovného ruchu a ŠPORTU – rozmar alebo prínos?

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

V úvodnej časti relácie Král na ťahu v roku 2024 sa v súboji dvaja proti dvom stretli Andrej Danko a Dušan Keketi (SNS) s prezidentmi dvoch najväčších športových zväzov na Slovensku Miroslavom Šatanom (SZĽH) a Jánom Kováčikom (SFZ).

„To, čo počúvam od športových funkcionárov, tak celé športové hnutie vznik športového rezortu podporuje. Mali sme ešte pred parlamentnými voľbami v Poprade veľkú športovú konferenciu, na ktorú prišli všetci zástupcovia politických strán, aby povedali, aké majú plány so športom,” povedal Šatan, ktorý verí nové ministerstvo môže prispieť k zlepšeniu podmienok pre fungovanie športu na Slovensku.

„Je to jedna z najlepších správ, ktorú sme sa v minulom roku dozvedeli. Štrnásty rok som vo funkcii prezidenta slovenského futbalového zväzu, mám desiateho rezortného ministra. Aj toto hovorí o tom, ako bol v tejto krajine takýto dôležitý rezort, akým je ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu, vnímaný,” povedal prezident SFZ Ján Kováčik a dodal, že: Šport je tak významnou súčasťou spoločnosti, že si takýto rezort zaslúži“

Podľa predsedu SNS Andreja Danka je obdobné ministerstvo zriadené napríklad v Poľsku, Chorvátsku, Veľká Británii či Argentína a viac ako ďalších  35 ďalších krajin má samostatné ministerstvo športu a dodal, že: „ľudia, ktorí tu tvoria hodnoty, reprezentujú Slovensko, si zaslúžia svoju inštitúciu. Politici by mali mať na starosti financie a športovci by mali rozhodovať o financiách sami.”

„Vo všeobecnej pokladničnej správe je nachystaných 100 miliónov, ktoré vznikom ministerstva budú rozdelené, a to tak, že 30 miliónov pôjde na navýšenie fondu na rozvoj športu, 30 miliónov na rozvoj cestovného ruchu, 20 miliónov na podporu zväzov a 20 miliónov ako rezerva na podporu športových podujatí alebo iných záležitostí,”vysvetlil Keketi nárast finančných prostriedkov, ktorými by mal štát navýšiť doterajšie financovanie športu do oblasti podpory výstavby športovej infraštruktúry (z doterajších 20mil € na 50 mil. €) a podporu jednotlivých národných športových zväzov (navýšenie o 20 mil. €)

Nárast finančných prostriedkov, ktoré by mali po novom smerovať do športu trefne okomentoval prezident SFZ Kováčik: „V porovnaní s okolitými krajinami je to stále len zlomok. Čudujem sa, ako môžeme byť pri tom všetkom stále konkurencieschopní v rámci všetkých športov, že sa dokážeme tak presadiť v Európe a vo svete, pri tom nedostatku, ktorý máme.“  

 

 

 

Aký máte názor na zriadenie Ministerstva cestovného ruchu a športu vy?

Rozmar alebo prínos?

Zdroj foto: TA3/Braňo Balogh