Športové hviezdy sa zišli v Sokoli. Spojil ich neľahký osud dvojročného chlapčeka

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Tak takúto hviezdnu zostavu ešte futbalové ihrisko v Sokoli nehostilo. V sobotu podvečer sa tam zišli úspešní športovci zo všetkých kútov Slovenska a rozličných športových odvetví. Ich spoločným cieľom bolo pomôcť dvojročnému chlapčekovi, ktorý sa narodil bez vyvinutých píšťalových kostí.

Lekári na Slovensku navrhovali rodičom malého Tea Winnického amputáciu nožičiek, no oni sa rozhodli zabojovať a pustiť sa do zháňania 365 000 eur. Práve táto suma mu totiž zabezpečí sériu operácii v USA. Úsilie odhodlaných rodičov už prinieslo na účet tristo tisíc eur, no peniaze potrebujú do konca augusta a keďže ich tlačí čas, privítali všetkými desiatimi pomoc zo strany športovcov.

„Teo potrebuje 365 tisíc eur, ale ten príbeh ma oslovil práve preto, že im do koncovej sumy chýba už len 60 tisíc a čas tlačí. Nám sa zatiaľ podarilo vyzbierať 12 000 eur, ale nasledovať bude dražba dresov a iných cenných kúskov, ktoré nám športovci venovali. Týmto futbalovým zápasom sa to teda neskončilo,“ uviedol organizátor podujatia, futbalista a predseda Ligy na ochranu slovenských športovcov (LOSS) Róbert Jano mladší.

Zlákať zvučné mená na zápas proti účastníkovi šiestej futbalovej ligy bolo podľa neho pomerne jednoduché. „Športovci vždy chceli a chcú pomáhať. Členmi LOSS sú viaceré veľké osobnosti a všetci sú veľmi ochotní. Jediným problémom bola situácia, ktorá tu v predošlých mesiacoch bola. Po korone sme teda mali na zorganizovanie celej akcie iba pár týždňov. Som rád, že sa to napokon podarilo,“ odfúkol si Jano, ktorý vyskladal poriadne pestrý športový výber. V akcii totiž boli predstavitelia futbalu, hádzanej, basketbalu, volejbalu i vodného póla. „Poviem pravdu, milo ma v bránke prekvapil Mišo Konečný, Ľubo Ďuriš výborne obhospodaroval priestor pri svojej čiare. Gólom sa blysla Barča Bálintová, ale nepremenila penaltu a to si ešte v šatni vydiskutujeme. Trochu mi bolo ľúto obra Lukáša Semana, ktorý na svoje veľké nohy nezohnal kopačky a tak sa mu trochu šmýkalo. Ak však navrhne odvetu v bazéne, tak nebudem proti. Ja mám vodné pólo rád.“

Spomínaný Lukáš Seman reprezentoval vodné pólo spoločne s reprezentačným kolegom Tomášom Hofericom. Na jemným dažďom kropenom trávniku to nemal v botaskách vôbec ľahké.

„Šmýkalo sa mi veru poriadne. Počas posledných dní som však bohužiaľ zistil, že na moje nohy kopačky nemajú. Cítil som sa teda ako na ľade,“ rozosmiala sa čerstvá posila maďarského Miškovca. „Pre mňa to bolo navyše dosť veľké ihrisko. Behalo sa hore dole a bolo to niečo úplne iné ako voda. Celkom som sa teda zapotil. Ostanem ja radšej vo vode a možno by to tam mohli skúsiť aj futbalisti. Myslím si, že by to bola zábava. Ak by som si však mal vybrať nejaký iný šport ja, tak by to bol asi basketbal. Tam by som sa so svojou výškou uplatnil.“

Svoje zastúpenie na trávniku však mal aj spomínaný basketbal. Najlepšia hráčka roka z posledných dvoch rokov Barbora Bálintová dokonca strelila aj gól. V prvom polčase síce najprv spálila veľkú šancu i pokutový kop, no po prestávke už pri opravnom pokuse z bieleho bodu nezaváhala.

„Do tretice to vyšlo! Priznávam, že pred tou penaltou som si pohovorila s brankárom a hodil sa na tú dobrú stranu,“ vyslovila sa so širokým úsmevom rozohrávačka poľskej Gdyne. Samotnú futbalovú skúsenosť si užila. „Na takomto veľkom ihrisku som hrala futbal prvýkrát. Bola to veľmi pekná akcia a verím, že si to raz zopakujem. Futbalovú kariéru však asi neodštartujem a ostanem ja radšej pri basketbale. Podstatné bolo spojiť sa pre dobrú vec, pretože ľudia by si mali pomáhať. Verím, že to Teovi pomôže a operácia mu pomôže.“

Spoločne s Bálintovou sa na trávniku objavila ešte jedna žena a aj v tomto prípade išlo o hviezdu prvej veľkosti – volejbalistku roka 2019 Máriu Kostelanskú Žernovičovú.

„Pre mňa ako volejbalistku bol futbal celkom náročný. Nevedela som sa zorientovať medzi hráčmi a tá lopta bola pre mňa dosť ťažká. Prišli sme sa však hlavne zabaviť a podporiť dobrú vec. Teší ma, že som sa stretla so zástupcami iných športov a obdivujem, čo v nich dosiahli. Trúfla by som si možno na basketbal, ale ak by som si mala vybrať iný šport ako je môj volejbal, tak by to bol asi bedminton,“ prezradila Kostelanská, ktorá mala hlavnú obavu z pozápasovej výmeny dresov. „Nech si tie spotené dresy chlapci nechajú,“ pousmiala sa, no v jej prípade by bol partner na výmenu jasný. Na ihrisku si totiž zahrala spoločne s  manželom – hádzanárom Mariánom Žernovičom.

Medzi najväčšie hviezdy pozápasovej autogramiády patril aj slovenský futbalový reprezentant Ondrej Duda. Do Sokoľa prišiel tesne po svojom návrate z anglického Norwichu.

Medzi najväčšie hviezdy pozápasovej autogramiády patril aj slovenský futbalový reprezentant Ondrej Duda. Do Sokoľa prišiel tesne po svojom návrate z anglického Norwichu. „Robo Jano mi o tejto akcii hovoril pred pár týždňami, ale to som ešte nevedel, ako sa vyvinie situácia v Anglicku. Napokon som sa mohol vrátiť domov a tak som veľmi rád prišiel podporiť túto akciu. Aspoň som si konečne užil futbal pred divákmi,“ pridal dobre naladený Duda.

Tím LOSS – ŠK Sokoľ 4:4 (1:3)

Zostava tímu hviezd: Marián Kelemen, Michal Martin Konečný – Barbora Bálintová, Róbert Jano, Tomáš Medveď, Tomáš Hoferica, Lukáš Seman, Ľubomír Ďuriš, Mária Kostelanská, Marián Žernovič, Róbert Semeník, Daniel Jendrichovský, Jozef Kožlej, Mojmír Trebuňák, Róbert Cicman, Ondrej Duda, Pavol Jurčo, Jaroslav Rybánsky

 

 

 

 

Autor: PETER JESENSKÝ

Zdroj: www.kosiceonline.sk