Ako sa dvaja naši členovia popasovali s ochorením na koronavírus?

Pandémia koronavírusu hýbe celým svetom, výrazne zasiahla aj do športového života. Na túto globálnu tému sme hovorili s päticou našich členov pôsobiacich v zahraničí. Dvaja z nich nám prezradili viac aj o ich praktickej skúsenosti s liečbou koronavírusu…

MARIÁN ŽERNOVIČ, hádzanár Ferencvárosu Budapešť

„V Maďarsku sa denné prírastky nakazených pohybujú okolo 700-800 ľudí. Pri interiérových športoch vláda, samozrejme, nariadila hygienické opatrenia. Musíme chodiť v rúškach do šatne a zo šatne, nemôžeme sa stretávať s fanúšikmi, preto vstupujeme do haly zadným vchodom a s protihráčmi si nepodávame ruky pred zápasom. Pre divákov platí len toľko, že musia mať v hale rúško a do desať minút po skončení duelu musia opustiť arénu. Rozostupy byť nemusia, nie je ani nijako obmedzený počet divákov. Čo sa týka špeciálnej podpory od štátu, tá v momentálnej situácii neprišla a ani nebola nijako potrebná, pretože štát podporuje šport permanentne, takže kluby sú v dobrej finančnej kondícii.“

BARBORA BÁLINTOVÁ, basketbalistka Gdyne

„Počet nakazených v Poľsku prekračuje denne hranicu tisíc ľudí. Opatrenia pre športové podujatia z pohľadu diváckej návštevnosti sú nasledovné: ak sa nachádzate v zelenej zóne, je možné naplniť halu do 50 percent kapacity a ak v žltej zóne, tak je to do 25 percent kapacity haly. Zatiaľ som nepočula o tom, že by sa mali rušiť globálne všetky zápasy. Aj keď momentálne nepôsobím na Slovensku, situáciu doma stále sledujem a určite mi nie je ľahostajná. Verím, že šport nedostane červenú, že budeme môcť naďalej športovať a robiť radosť veľkému počtu ľudí. Vďaka športu sú ľudia zdravší a šťastnejší. Či už športujú profesionálne, amatérsky alebo sú fanúšikovia. Mrzí ma, že sa rozhodlo zobrať ľuďom túto možnosť. Šport na Slovensku už ledva funguje v ako-takom stave, toto ho môže zraziť úplne na kolená.“

                                                                                                                                                                                                 TEODOR PAUL, hádzanár Usam Nimes

„Od začiatku prípravy sme každý týždeň museli absolvovať test na Covid-19. Kým sme nehrali prípravné zápasy, tak bola stanovená povinnosť testovať športovcov raz do týždňa. Keď sme začali hrať prípravné stretnutia, tak sme sa museli pred každým duelom preukázať negatívnym testom, ktorý mohol byť maximálne 72 hodín starý. Hodnotím to pochvalne a rovnako to funguje aj teraz počas rozbehnutej sezóny. Testy sú hradené zo zdravotného postenia nás hráčov. Čo sa týka diváckej návštevnosti, tá sa odvíja od kapacity haly, v ktorej sa má hrať. My máme kapacitu haly pre približne 4 000 ľudí, na naše domáce zápasy môže prísť 2000 ľudí, čiže polovica z kapacity. Štát výrazným spôsobom pomohol klubom počas prvej vlny pandémie, keď sa pozastavili všetky súťaže. V tom čase štát pomáhal klubom tým, že vyplácal 84 percent výšky miezd športovcov. Klub uhradil tú podstatne menšiu zostávajúcu sumu.“

 

 

LUKÁŠ SEMAN, vodný pólista Miškovca

„Koronavírus aktuálne zasiahol celý svet, vodné pólo nie je výnimkou. Vo viacerých kluboch boli pozitívne prípady a ten náš nebol výnimkou. Pozitívny som bol aj ja. Momentálne sa nachádzam v karanténe a čakám na výsledky testovania. V Maďarsku platí pravidlo dvoch negatívnych testov, takže karanténa sa mi skončí až po potvrdení negativity po dvoch testovaniach. Priebeh ochorenia sa u mňa prejavoval najmä zvýšenou teplotou, iné príznaky som nepociťoval. Trápila ma jedine spomínaná teplota, ktorá sa ale po užití liekov znížila. Trvalo to asi desať dní, každým dňom som sa cítil lepšie. Teraz som už desať dní bez príznakov. Nepríjemnejšie ako samotné ochorenie je pre mňa zdĺhavý proces testovania, keďže každým dňom testovaných pribúda, predlžuje sa aj čas odberov a čakania na výsledky. Aj u mojich spoluhráčov v Miškovci bol priebeh podobný – občasný suchý kašeľ, bolesť hlavy, nechuť do jedla, mierne zvýšená teplota. Ťažší priebeh choroby žiaden z mojich spoluhráčov zatiaľ nezaznamenal, mám na mysli napríklad enormne vysoké teploty či nebodaj hospitalizáciu v nemocnici. Momentálne sa naše zápasy pozastavili, ale maďarská vodnopólová liga pokračuje ďalej. Naše odložené zápasy dohráme po vyliečení sa všetkých hráčov a po absolvovaní rôznych kontrolných vyšetrení. Tieto vyšetrenia sa týkajú len tých hráčov, ktorí boli pozitívni a slúžia na otestovanie zdravotnej a fyzickej spôsobilosti športovcov.“

TOMÁŠ HOFERICA, vodný pólista Miškovca

„Veľa informácií v súvislosti so situáciou nášho klubu a aj o tom, ako to v Maďarsku vyzerá, zhrnul môj spoluhráč Lukáš Seman. Ja teda už len opíšem, ako vyzeral môj priebeh ochorenia. Večer som sa začal cítiť zle a ráno som sa zobudil s bolesťou hlavy, bolelo ma aj celé telo a teplotu som mal maximálne 37,5. Okrem toho som stratil chuť na jazyku. Celé to trvalo päť-šesť dní. Potom som sa cítil každým dňom lepšie a lepšie. Bez príznakov som dva týždne a v karanténe som už štvrtý týždeň. Potrebujem dva negatívne testy, aby mi zrušili karanténu. Aby som mohol opäť hrať súťažný zápas, budem ešte potrebovať absolvovať nejaké vyšetrenia a maďarský zväz zvažuje zaviesť aj povinnú športovú prehliadku po prekonaní koronavírusu.“