Marek Hniďák “lovcom” do júna 2025.

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Zdroj: www.hazenalovosice.cz

22-ročný odchovanec trebišovskej hádzanej Marek Hniďák sa dohodol na uzatvorení novej vylepšenej zmluvy s jeho aktuálnym zamestnávateľom – hádzanarským klubom HK FCC Město Lovosice. Takmer dvojmetrový ľavoruký strelec nám prezradil športové, ako aj osobné dôvody, ktorého ho predĺženiu jeho tretieho zahraničného angažmánu. Marek, ktorý je popri kariére profesionálneho športovca aj študentom odboru ekonómie a manažmentu na Univerzite Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, tak zotrvá na severe Čiech minimálne do júna 2025. 

 

Marek, v Lovosiciach pôsobíš aktuálne druhú sezónu, prečo si pristúpil na predĺženie zmluvy o ďalšiu sezónu, teda do leta 2025 ? 

„V Lovosiaciach sa už dlhodobo buduje ambiciózny tím ktorý má iba tie najvyššie ciele. V tomto tíme momentálne zastávam výraznú pozíciu a som veľmi rád že aj najbližší rok a pol budem môcť v drese Lovosíc zabojovať o nejaký úspech. V Lovosiciach  som zároveň spokojný nielen po hernej stránke, ale aj po ľudskej stránke. V neposlednom rade by som mal ďalší rok ukončiť bakalárske štúdium na vysokej škole.“

Do Lovosíc si prichádzal v lete roku 2022 z nižšej nemeckej súťaže, kde si naberal hernú prax po polročnom pôsobení u maďarského prvoligistu z Ceglédu. Ako s odstupom času vnímaš posun vo svojej doterajšej kariére? 

„Môj prestup do Lovosíc hodnotím doposiaľ veľmi pozitívne. Okrem výrazného herného vyťaženia , ktorý je pre hráča v mojom veku potrebný, musím vyzdvihnúť najmä tréningový proces, ktorý mám možnosť absolvovať každý týždeň . Myslím si, že Lovosice disponujú dostatočne kvalitným zázemím, ktoré dokáže mladým hráčom poskytnúť potrebný priestor na zlepšenie.“

Aký je rozdiel medzi Marekom, ktorý prichádzal do Lovosíc a dnešným Marekom, ktorý bol v tejto sezóne  až do nešťastného zranenia už ťahúňom družstva? Čo všetko si spravil preto aby si si ako zahraničný hráč zastal svoje miesto ? 

„V minulej sezónne a takisto aj v minulých rokoch som zvyčajne pôsobil na mojom poste ako “dvojka“. Najväčšiu zmenu spôsobil práve fakt že som túto sezónnu začal ako prvá voľba trénera na svojom poste. S tým samozrejme prichádza aj väčšia zodpovednosť, ale myslím, že som sa s tým práve do momentu zranenia vysporiadal dobre. Pôsobenie v zahraničí je jednoznačne náročnejšie, ako pôsobenie doma. Na zahraničných hráčov je pravidelne vyvíjaný väčší tlak a je iba na nás hráčoch ako sa s tým vyrovnáme. Myslím si, že práve každodenná práca na tréningu ale aj mimo tréningu je pre vybudovanie si pozície v klube veľmi dôležitá. Zároveň mám obrovskú výhodu v tom že pôsobím v Česku a tým pádom nebol proces adaptácie až tak náročný.“

Spomínané zranenie si utrpel 25. novembra pri výhre Lovosíc v 14. kole českej extraligy nad majstrovskou Plzňou 29:28. Ako si mentálne zvládal fakt, že zlomeninu na Tvojej hodovej ruke si utrpel vtedy ako najlepší strelec celej súťaže? 

„Vzhľadom na to že som zlomeninu na hodovej ruke utrpel aj minulý rok bolo spočiatku ťažké prijať fakt, že si podobným procesom budem musieť prejsť znova. Zároveň sa nám začínalo výsledkovo dariť a aj moje individuálne výkony mali rastúcu tendenciu. Po nejakej dobe som sa však so zranením vyrovnal a sústredil som sa iba na to, aby som na ihrisko vrátil čo najskôr. Pomohlo mi aj to že som krátko po zranení vycestoval domov do Trebišova.“

Ako si trávil čas po zranení a ako si na tom zdravotne po takmer dvoch mesiacoch po operácii? Kedy Ťa uvidíme naspäť na palubovkách: 

„Ako som spomínal, krátko po operácii som sa vrátil domov na Slovensko. Keďže doma mnoho času počas sezónny netrávim, tak som tento čas venoval najmä rodine a kamarátom. Do toho som sa snažil udržiavať aj fyzicky aby bol môj následný návrat čo najjednoduchší. Momentálne už 2 týždne trénujem s loptou a práve tento týždeň začínam s plným tréningovým zaťažením. Ak všetko pôjde podľa plánu, tak by som byť tímu k dispozícii aj na najbližší ligový zápas.“

V dňoch 19.-21. januára sa v Tvojom rodnom Trebišove uskutočnil medzinárodný mládežnícky turnaj v hádzanej Zemplín Cup 2024, ktorý je určený pre kategórie mladších (do 17 rokov) a starších dorastencov (do 19 rokov). Okrem slovenských klubov ŠK Zemplín Trebišov, Tatran Prešov, maďarských klubov Veszprém a Mezőkövesdi KC,  sa na turnaji predstavia aj družstvá Lovcov Lovosice. Je to náhoda alebo v tom máš prsty aj ty ? 

„Približne dva mesiace dozadu ma oslovil pán Karvaš (prezident trebišovského klubu) ohľadom možného pôsobenia dorastencov z Lovosíc na spomínanom turnaji. Následne som informáciu posunul vedeniu v Lovosiciach a trénerom dorastu, ktorým sa tento nápad páčil. Som veľmi rád že som mohol aspoň takýmto spôsobom pomôcť trebišovskej hádzanej.”