Ako poraziť všetkých? Príbeh nevšedného víťazstva.

Share on facebook
Share on twitter
Share on email

“Výkon”, poznáme to všetci. Každodenné vstávanie a naháňanie sa za číslami v práci, známkami v škole, pochvalou od ľudí na ktorých nám záleží (alebo aj tých na ktorých nie?). Potom to konečne príde “Úspech”! Keď sa nám podarí získať odmenu v podobe vysvedčenia, vyššieho platu, pochvaly, prémií alebo iných výhod. Prichádza slávny a toľko žiadaný pocit víťazstva.

Na neurálnej úrovni pocit víťazstva spustí procesy podobné tým, ktoré prebiehajú pri látkovej závislosti. Irónia spočíva v tom, že po nie tak dlhom čase chceme viac. Niektoré výskumy hovoria, že pocit šťastia z dosiahnutého výkonu trvá 15 minút. Možno Vám teraz napadá: “Roky práce, kvôli 15 minútam?!” Netreba brať toto číslo ako definitívu. Skôr sa zamerajme pozornosť na pocit. Konečne ho získam chvíľočku si ho užívam a idem ďalej. Nevieme ani ako zistíme, že sme na ceste neustáleho naháňania sa za niečím možno aj nereálnym.

V tomto blogu sa zameriavame najmä na športovú oblasť, pretože sa s ňou stretávame primárne počas svojej praxe, ale nájde sa tu mnoho podobností s pracovným životom, možno práve aj tým vašim. Skúste ich nájsť.

Šport, najmä ten vrcholový a výkonnostný je veľkou bublinou, ktorá stále rastie. Vytvorila sa dogma – pohľad, že športovci sú stroje, ktoré na požiadanie podajú výkon, ktorý zláme rekordy, vyhrá trofej resp. medailu alebo minimálne dvihne ľudí zo sedačiek. Góly, body, sekundy, medaile, trofeje, ocenenia všetkých druhov a ich neustála sumarizácia znamená prestíž a hlavne peniaze (teda v tých štátoch, kde sú športovci patrične ohodnotení).

Smutnou realitou však býva, že tieto prvky dospelého a vrcholového športu sa prenášajú do toho mládežníckeho, kde je ich miesto pri najmenšom spochybniteľné, ak nie priam nežiadúce (odpoveď nech si vytvoria tréneri a hlavne rodičia). Býva už folklórom otázka po súťaži alebo zápase: Ktorý si skončil? Koľko gólov si dal? V niektorých prípadoch sa pri kladnej odpovedí tento tón hrotí ďalej: Toľko? Čo boli slabí Nemal si tam súpera? Súper neprišiel? Koľko gólov dáš nabudúce?

Pokračovanie článku TU

Autor: Mojmír Trebuňák